09-01-2024 16:05

ΕΣΠΑΑΑ Β Εθνική Γυναικών: Αήττητος πρωταθλητής χειμώνα ο Φοίβος λύγισε 3-1 τη μαχητική Δεξαμενή και ξέφυγε με +4

Πρωταθλητής χειμώνα στην Β’ εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, αναδείχτηκε ο Φοίβος Μελισσίων ο οποίος στο χθεσινό ντέρμπι κορυφής νίκησε την μαχητική Δεξαμενή Μεταμόρφωσης με 3-1 ((25-20,25-22,26-28,25-15) και τερμάτισε αήττητος (11/11) στον πρώτο γύρο με διαφορά+4 από την αντίπαλο του (31-27β)

Να σημειωθεί ότι ήταν η πέμπτη σερί νίκη για την ομάδα των Μελισσίων σε σύνολο επτά αγώνων (πρωτάθλημα-κύπελλο), όπου οι δύο ομάδες την τελευταία διετία είναι αντίπαλοι στην Β’ Εθνική.

Η κυριαρχία στο μπλοκ (12-5) και οι 11 ασσοι (9 είχε η Δεξαμενή) ήταν τα στοιχεία που βοήθησαν την ομάδα του Στέλιου Ατσιδαύτη να φτάσει στο τρίποντο.

Αγωνιστικά στο πρώτο σετ ο Φοίβος έχασε  πολύ νωρίς με διάστρεμμα την Κοτζεδάκη και στην εξέλιξη, οι δύο ομάδες αρχικά ήταν ισόπαλες μέχρι το 18-18. Στη συνέχεια ο Φοίβος ξέφυγε με 22-19, και πήρε το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο οι ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 17-16, ο Φοίβος αποσπάστηκε με 21-16, η Δεξαμενή πλησίασε στο 24-22 αλλα οι γηπεδούχες με 25-22 έκαναν το 2-0.

Πολύ μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο με την Δεξαμενή να ξεφεύγει με 14-20 και τον Φοίβο με σερι 9-3 να ισοφαρίζει σε 23-23. Οι φιλοξενούμενες στην συνέχεια έφτασαν σε δύο σετ μπολ 23-24, 24-25 τα οποία τα έχασαν, ο Φοίβος πέρασε και αυτός μπροστά με 26-25 αλλα δεν μπόρεσε να πάρει το σετ. Ο ΑΟΔΜ ισοφάρισε 26-26, έφτασε σε τρίτο σετ μπολ με 26-27 και απο λάθος του Φοίβου, πήρε το σετ με 26-28 και μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο η Δεξαμενή ξέμεινε από δυνάμεις και ο Φοίβος ξέφυγε με 17-13, 20-14 και με 25-15 κέρδισε το σετ και το παιχνίδι με 3-1.

Διαιτητές Λιδορικιώτη- Κοσμόπουλος

Φοίβος Μελισσίων ( Ατσιδαύτης): Χρυσομάλλη, Γεωργακοπούλου, Γιαννακάκη, Κοτζεδάκη, Κωτσιάκη, Κομίνη Χαβιάρα (λ), Διώτη, Ντάρδη, Διασάκου

Δεξαμενή Μεταμόρφωσης (Μαρτσουκάκη): Βελισσάρη, Αρμάου, Ασλανίδη Ολ., Σπαντιδάκη, Τικμανίδου, Σταυριανού, Πασιαλή (λ), Φωτουλάκη, Στυλιανέση, Γαλανοπούλου, Ασλανίδη Μ.

Αναβολή στου Παπάγου

Αναβολή υπήρξε στο παιχνίδι μεταξύ Παπάγου και ΑΟ Άνοιξης καθώς η στέγη του γηπέδου παρουσίασε πρόβλημα διαρροής νερού με αποτέλεσμα να στάζει και να μην επιτρέπει την ολοκλήρωση του αγώνα. Πριν τη διακοπή ο ΑΟ Άνοιξης είχε κερδίσει τα πρώτα δύο σετ ενώ ο Παπάγου είχε το προβάδισμα με 17-14 στο τρίτο. Η συνέχεια του αγώνα θα οριστεί τις επόμενες μέρες.

Σημαντική νίκη εκτός έδρας πέτυχαν οι Νέοι Βύρωνος κόντρα στη Νέα Μάκρη. Η Νέα Μάκρη προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν καλή απόδοση σε όλους τους τομείς και δεν άφησαν χαμένο βαθμό καθώς με το 0-3 παρέμειναν κοντά στις θέσεις της τετράδας.

Με 3-0 επικράτησαν οι Ίωνες της Αθηνάς Μαγκουφάνας σε ένα παιχνίδι που τα δύο από τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Το πρώτο σετ οδηγήθηκε στο 28-26 και το τρίτο τελείωσε με 25-23 καθώς και οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος ωστόσο οι Ίωνες ήταν η ομάδα που υπερείχε στις λεπτομέρειες.

Με τη νίκη αυτή η διαφορά των δύο ομάδων στη βαθμολογία είναι ένας βαθμός με την Αθηνά Μαγκουφάνας να βρίσκεται στους 14 και τους Ίωνες στους 13.Στο τάι μπρέικ κρίθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Θρακομακεδόνων και Νίκης Αμαρουσίου. Το αρχικό 2-0 των Θρακομακεδόνων μετατράπηκε σε 2-2 μετά από μεγάλη προσπάθεια των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά στο τάι μπρέικ οι Θρακομακεδόνες ανέκαμψαν και με 15-13 έφτασαν στη νίκη που τους έδωσε δύο σημαντικούς βαθμούς ενόψει της συνέχειας.

Με νίκη συνέχισε και ο Απόλλωνας Αγίου Δημητρίου καθώς με 3-0 επικράτησε της Γκράβας. Με καλή εμφάνιση και αποτελεσματικότητα η ομάδα του Αγίου Δημητρίου πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο και έτσι προσπέρασε τη Νέα Μάκρη στη βαθμολογία ξεφεύγοντας από την τελευταία θέση.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:11η αγωνιστική

ΑΣ Παπάγου - ΑΟ Άνοιξης           Αναβολή

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΑΕ Γκράβας  3-0( 25-22,25-13,25-17)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας  3-0 (28-26,25-17,25-23)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΑΟ Νέοι Βύρωνος  0-3 (18-25,22-25,16-25)

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης 3-1(25-20,25-22,26-28,25-15)

ΑΟ Θρακομακεδόνων - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου    3-2(28-26,25-16,19-25,19-25,15-13)